Parkiety warstwowe – pomysł na elegancką podłogę z drewna

Myślisz o wykonaniu drewnianej podłogi w salonie albo w sypialni? Zależy Ci na tym, aby uzyskać elegancki rezultat? W takim przypadku wybierz parkiet warstwowy, który gwarantuje luksusowy wygląd, a przy tym jest łatwy w układaniu! W sprzedaży można znaleźć obecnie szeroką gamę różnych materiałów podłogowych bazujących na naturalnym drewnie. To nie tylko drewno lite, lecz również materiały warstwowe, które charakteryzują się łatwym układaniem, przystępnymi cenami, a także zwiększoną trwałością i wytrzymałością.

Czym jest parkiet warstwowy?

Parkietami warstwowymi nazywa się takie materiały podłogowe, które składają się z dwóch warstw, a mianowicie są to:

  • górna warstwa użytkowa – warstwa drewna szlachetnego widocznego w pomieszczeniu, najczęściej posiada grubość od 3 do 6 mm, może być to drewno rodzime, na przykład dębowe, bukowe, ale również drewno egzotyczne
  • dolna warstwa podkładowa – wykonana najczęściej ze sklejki z drewna innego gatunku, na przykład brzozowego, sosnowego

Zastosowanie dwóch niezależnych warstw drewna różnych gatunków powoduje, że parkiet jest bardziej odporny na czynniki zewnętrzne, w tym między innymi w przypadku nadmiernej albo niedostatecznej wilgotności otoczenia. Nie pęka i wypacza się, więc jest trwalszy, bardziej stabilny, może wyglądać jak nowy przez dłuższy czas. Dodatkowo, w sprzedaży można znaleźć parkiety wyposażone w specjalne pióra i wpusty – takie systemy montażowe ułatwiają układanie podłogi.

Parkiety warstwowe – możliwość lakierowania i olejowania

Parkiety o konstrukcji warstwowej najczęściej dostarczane są jako niewykończone. Oznacza to, że należy je dodatkowo zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi. Można wtedy przeprowadzić lakierowanie lub olejowanie. Lakierowanie powoduje, że parkiet jest utwardzony i zabezpieczony przed zaplamieniem, uszkodzeniem. Z kolei olejowanie podłóg drewnianych pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu drewna – oleje wnikają w jego strukturę i impregnują je.

Zleć wykonanie parkietów warstwowych specjalistom

Aby pakiet drewniany mógł prezentować się efektownie, warto zdecydować się na skorzystanie z usług specjalistów, którzy mają doświadczenie w jego układaniu. Usługi układania podłóg drewnianych świadczone są również przez firmy prowadzące ich sprzedaż – zakupienie parkietu oraz skorzystanie z usługi montażu pozwala na zaoszczędzenie na podatku VAT. Podsumowując, parkiet warstwowy jest bardzo dobrym wyborem dla tych osób, którym zależy na eleganckim oraz trwałym efekcie. Parkiet tego typu może być prawdziwą ozdobą każdego wnętrza!

Może Ci się również spodoba