Izolacje natryskowe i co warto o nich wiedzieć?

Izolacje natryskowe to rozwiązanie które jest ostatnio coraz częściej wybierane na polskim rynku budowlano-remontowym. Powszechnie uważa się je za niezbyt drogie i łatwe do wykonania, a przede wszystkim skuteczne. Często słyszy się również o wątpliwościach dotyczących tego rodzaju izolacji. Czym są izolacje wykonane tą metodą i co warto o niech wiedzieć?

Czym jest izolacja natryskowa?

Jak już wspomniano, izolacje natryskowe są obecnie coraz bardziej popularne, ale również ich dostępność znacznie się zwiększyła. Wyszukując w sieci usług typu izolacje natryskowe Sandomierz znajdziemy zapewne kilka firm, które wykonują tego rodzaju usługi. Czym zatem są te izolacje. Do ich wykonania wykorzystywana jest przede wszystkim pianka poliuretanowa, czyli doskonale wszystkim znana pianka PUR. Jest to materiał nakładany natryskowo, który po zastygnięciu jest dość trwały, sztywny i bardzo lekki.

Rodzaje izolacji pianką poliuretanową

Wyróżnia się dwa rodzaje izolacji pianką PUR. Pierwszy z nich to pianka otwartokomórkowa, a drugi – zamkniętokomórkowa. Nazwy tych dwóch rodzajów pianek dobrze oddają ich charakterystykę. Pierwsza z nich charakteryzuje się otwartymi komórkami (przestrzeniami wypełnionymi powietrzem, dzięki którym materiał ten ma właściwości izolacyjne). Dzięki temu powietrze i para wodna przechodzić mogą przez izolację dość swobodnie. W drugim przypadku komórki zaschniętej pianki są zamknięte, a więc materiał po zastygnięciu będzie całkowicie szczelny (nie przepuszcza ani powietrza, ani wody).

Do czego używa się izolacji natryskowych?

Izolacji wykonanych z pianki otwartokomórkowej używa się przede wszystkim do ocieplania poddaszy. Dzięki swojej strukturze pianka nie ogranicza dostępu powietrza do materiału, z którego wykonana jest konstrukcja dachu. Drewno może oddychać i jest dobrze zabezpieczone przed pojawieniem się szkodliwych grzybów i innych, potencjalnie niebezpiecznych mikroorganizmów. Z kolei pianka zamkniętokomórkowa, dzięki temu, że jest szczelna, świetnie nadaje się do wykonania izolacji fundamentów, do czego jest zresztą często wykorzystywana.

Czy izolacje natryskowe są bezpieczne?

Pianka PUR po zastygnięciu nie pyli i nie jest toksyczna. Jest więc materiałem bezpiecznym. Zapobiega rozwijaniu się w ścianach (a przede wszystkim na poddaszu) niebezpiecznych dla zdrowia ludzi patogenów. Dość niebezpieczny jest natomiast sam proces jej nakładania. Konieczna jest tu nie tylko fachowa wiedza i umiejętności, ale również wysokiej jakości sprzęt ochronny. Izolację taką powinni wykonywać wyłącznie specjaliści.

Może Ci się również spodoba