Frezowanie CNC – precyzyjna obróbka różnych materiałów

Frezowanie jest jedną z najpopularniejszych metod obróbki wielu typów materiałów. Dzisiaj bardzo często prowadzona jest ona metodą CNC, czyli we współpracy z komputerami, aby uzyskać optymalną precyzję i powtarzalność gotowych elementów. Aby nadać materiałom określony kształt, stosuje się różne metody obróbki. Najczęściej stosowana jest obróbka skrawaniem, która polega na usuwaniu kolejnych warstw materiału, by nadać mu odpowiedni wygląd. Do obróbki skrawaniem zalicza się również frezowanie.

Na czym polega frezowanie?

Frezowaniem nazywa się rodzaj obróbki skrawaniem, w przypadku której dochodzi do ruchu obrotowego oraz posuwowe narzędzia urządzenia używanego do obróbki – urządzenie to nazywane jest frezarką. Frezarki wyposażone są we frezy, które umożliwiają precyzyjną obróbkę materiałów. Za pomocą frezarek można wykonać różne kształty, na przykuła rowki, koła zębate, gwinty. Można usuwać także większe powierzchnie, aby nadać obrabianym materiałom konkretny wygląd.

Frezowanie – obróbka różnych materiałów

Metoda frezowania sprawdza się w obróbce różnego rodzaju materiałów. Do najczęściej frezowanych materiałów zaliczane są między innymi:

  • stal nierdzewna
  • aluminium
  • inne metale
  • drewno
  • tworzywa sztuczne

Dobór właściwych frezów oraz parametrów pracy frezarki umożliwia przygotowanie gotowych elementów dopasowanych do projektu.

Frezowanie CNC – najwyższa precyzja obróbki

Do kategorii frezowania zaliczane jest także frezowanie CNC, czyli Computerized Numerical Control – odbywające się z użyciem obrabiarki sterowanej komputerowo. Takie obrabiarki, w tym także frezarki są bardziej precyzyjne w pracy niż zwykłe frezarki ręczne. Są one połączone z komputerem, który pozwala na zaprogramowanie pracy frezarki tak, aby wykonać konkretne elementy w projektach komputerowych.

Wśród najważniejszych zalet frezowania CNC wskazuje się na:

  • szybkość prowadzenia prac
  • możliwość uzyskania bardzo złożonych, precyzyjnych kształtów
  • wysoka powtarzalność obrabianych elementów
  • idealne odwzorowanie projektu komputerowego
  • bezpieczeństwo prowadzenia prac

Frezowanie CNC na zamówienie

Aktualnie w Polsce funkcjonuje wiele firm zajmujących się świadczeniem usług frezowania CNC na zamówienie. Dzięki nowoczesnym, rozbudowanym centrom obróbczym mogą one zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę w ramach wykonania elementów na indywidualne zamówienie. Podsumowując, jeśli ważne jest przygotowanie bardzo precyzyjnych elementów bazujących na projekcie komputerowym, frezowanie CNC jest jedną z rekomendowanych metod. Dzięki jej zaletom możliwe jest uzyskanie optymalnych rezultatów – dokładnie odwzorowanych elementów w różnych materiałach.

Może Ci się również spodoba