izolacjepoliuretanowe.pl
Now Reading:
Renowacja dachu płaskiego w 10 krokach
Full Article 4 minutes read

Renowacja dachu płaskiego w 10 krokach

Komu nie cieknie dach ręka do góry? Brawo, wiele rąk w górze. Jednak wielu z nas nie ma tego szczęścia i po kilku latach użytkowania budynku zaczynają się zawilgocenia ścian, stropów, uszkodzenia armatury dachowej przez rozlewającą się wodę i dostającą się wszędzie wilgoć. Doraźna naprawa nie przynosi satysfakcjonujących efektów, koniecznością staje się remont całego poszycia. Podoklejane łaty jedynie obciążyły konstrukcję dachu, a mazidła bitumiczne nadal pękają na łączeniach, co powoduje wdzieranie się wody pod izolację bitumiczną.

Ratunek: renowacja dachu!

Jak w prostu sposób naprawić całą połać dachową pokrytą papą bitumiczną? Czy są proste sposoby tego nie wiemy, jednak są na pewno sposoby szczelne, trwałe i odbijające promieniowanie UV. Szanowni Państwo przedstawiamy Hyperdesmo – jednoskładnikową membranę poliuretanową przeznaczoną do renowacji dachów papowych.

Rozpoznanie: przygotowanie dachu

Punkt nr 1. Jeśli nie ma konieczności usuwania starego pokrycia bitumicznego, trzeba przygotować pozostawioną papę, tak aby nie odspajała się od podłoża. Wykonujemy następujące czynności: rozcinanie, usuwanie pęcherzy i rozwarstwień bitumu; dogrzewanie bitumu w miejscach o zmniejszonej nośności, wywinięcie faset, demontaż instalacji odgromowej, ewentualnie innej armatury dachowej, która może przeszkadzać w realizacji zadania. (w przypadku całkowitego zerwania pokrycia papowego i jego utylizacji – przechodzimy do punktu nr 3).

Punkt nr 2. Montujemy kominki wentylacyjne. Po to, aby woda, która już dostała się pod papę, mogła spokojnie zostać oddana do atmosfery. Jest to ważny punkt, nierzadko zapominany przez wykonawców. W przypadku braku kominków wentylacyjnych, papa zostanie przykryta szczelną hydroizolacją, a woda pod papą będzie miała utrudnione zadanie wydostania się stamtąd.

Punkt nr 3. Oczyszczenie podłoża metodą hydrodynamiczną – najlepszym urządzeniem do czyszczenia dachu jest myjka wysokociśnieniowa. Po myciu, podłoże zostawiamy do wyschnięcia.

Akcja: Hydroizolacja Hyperdesmo

Punkt nr 4. Naprawę łączeń, pęknięć, głębokich zarysowań oraz pozostałych newralgicznych miejsc dachu, co do których zachodzi podejrzenie rozwarstwienia się podłoża bitumicznego, należy wysmarować jednolitą membraną poliuretanowo-bitumiczną Hyperdesmo PB-1K. Uszczelnienie dylatacji, kominów, włazów, wyobleń pod oblachowaniami, co do zasady także trzeba wykonać używając na przykład pasty uszczelniającej z rodziny Hyperseal.

Punkt nr 5. Wybór gruntu zależy od szybkości spodziewanych efektów. Możemy postawić na Universal Primer 2K-4060, który jest dwuskładnikowym poliuretanowym gruntem szybkowiążącym lub Microsealer-50, który jest jednoskładnikowym gruntem poliuretanowym, a jego czas wiązania jest dłuższy.

Punkt nr 6. Nakładamy pierwszą warstwę Hyperdesmo na całą izolowaną powierzchnię. Zużycie 0,75 kg/m2.

Punkt nr 7. Gdy jeszcze pierwsza warstwa Hyperdemo nie jest związana, wtapiamy w nią geowłókninę Geotexile 50. Jest to jeden z kluczowych etapów dobrze wykonanej hydroizolacji. Zazbrojona membrana osiąga pełną odporność mechaniczną deklarowaną przez producenta systemu oraz nie dopuszcza do rozerwania membrany co ma znaczenie przy ewentualnym kolejnym zalaniu dachu. Układanie geowłókniny na dachu solidnie wyposażonym w armaturę dachową (kominy, anteny, stopu, włazy itp.) jest przeznaczone dla wykonawców z wiedzą i doświadczeniem (docinanie włókniny jest pracochłonne i wymaga umiejętności), jednak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania hydroizolacji. Nie rozumiemy fenomenu, wśród niesolidnych wykonawców, pomijania i nie szacowania w koszty usługi hydroizolacji układania geowłókniny (!). Taka mała dygresja: dlatego przegrywamy cenowo na dachach w systemach Hyperdesmo, w 90% przypadkach konkurencja nie zbroi dachów warstwą geowłókniny, ot cały sekret.

Punkt nr 8. Nakładamy drugą warstwę Hyperdesmo. Zużycie 0,75-1 kg/m2.

Punkt nr 9. Nakładamy pigmentowaną kolorem membrany dachowej powłokę wieńczącą hydroizolację, której głównym zadaniem jest ochrona przed promieniowaniem UV. Mowa oczywiście o Hyperdesmo ADY-E. My zalecamy jej położenie z uwagi na rolę jaką pełni jako warstwa zamykająca całość systemu Hyperdesmo, ale jak to wśród wykonawców bywa: jeden rabin powie tak, drugi powie tak.

Punkt nr 10. Jeśli jednak z przyczyn niezależnych inwestor nie wyrazi zgody ani chęci zapłaty w położenia dodatkowego zapieczenia w postaci Hyperdesmo ADY-E, należy zwiększyć zużycie membrany poliuretanowej na pierwszej i drugiej warstwie Hyperdesmo minimum od 0,9 kg/m2.

 

 

Input your search keywords and press Enter.