izolacjepoliuretanowe.pl
Now Reading:
Hydroizolacja tarasu kamienny dywan
Full Article 4 minutes read

Hydroizolacja tarasu kamienny dywan

Był ciepły jesienny poranek, chyba sobota lub niedziela. Leniwie założyłam ciepły wełniany kardigan, wsunęłam na nogi futrzaste klapki i zeszłam do kuchni zrobić pyszną kolumbijską kawę. Drzwi na taras były uchylone. Do wnętrza wpadały rozgrzane promienie słońca, a cały salon mienił się złocistą poświatą. Pragnęłam zobaczyć co dzieje się na zewnątrz, przy takich urokach dzisiejszej aury. Postawiłam swoje stopy na kamiennym dywanie, przeszłam parę kroków po rozpościerającym się na kilkanaście metrów kwadratowych tarasie i usiadłam w moim ulubionym fotelu. Otulona swetrem, kocem i cienką poliestrową czapką rozglądałam się po ogrodzie wdychając ostatnie smugi pachnącej latem natury. Kawa już powoli stygła.

Piękny opis nieprawdaż? Taras, kubek kawy, ogród, natura. Można by tak codziennie rozpoczynać swój dzień. Jednak co by się stało gdybyśmy odkryli nieszczelności na tarasie? Zniszczenia? Pęknięcia? Odspojenia od podłoża? Na pewno nie byłby to miły poranek.

Jak zaizolowac taras?

Wybór odpowiedniego pokrycia hydroizolacyjnego nastarcza inwestorom wielu problemów, bo taras, tak jak i cały budynek mieszkalny, powinien służyć jego mieszkańcom przez długie lata, bez konieczności corocznych napraw, sezonowych obróbek czy punktowych przecieków. Kiedy szukamy kolorystycznych rozwiązań wśród drewna, płytek ceramicznych, gresowych czy marmurowych, wymyślnych mozaik, pasujących do koloru ściany, balustrady czy dachówek na dachu, skupiamy całą swoja uwagę na doznaniach estetycznych, zapominając o skuteczności i trwałości całej powłoki jaką należy zaimplementować na taras.

Rozwiązanie, które tutaj przedstawimy to kamienny taras – eleganckie wykończenie systemu hydroizolacyjnego. Przykładem realizacji posłuży gama produktowa greckiego producenta Alchimica i jego niezawodne membrany poliuretanowe Hyperdesmo.

Kamienny dywan hydroizolacją?

Taras narażony jest na wilgoć, promieniowanie UV, kwaśne deszcze, niekorzystne i zmienne warunki atmosferyczne. Systemy tarasowe HYPERDESMO  to systemy hydroizolacji nawierzchni o niespotykanej dotąd trwałości. Są szczelne, odporne i wytrzymałe.

W przypadku pracy już na istniejącym, najczęściej nieszczelnym, pokryciu tarasu, należy go zdjąć (skuć, oderwać, wyciąć itp.), a pod spodem doprowadzić do jednolitej i równej powierzchni. Potem kolejne czynności są zbieżne do tych jakie wykonuje się na nowo wylanych tarasach betonowych. Po oczyszczeniu betonu uzupełnia się ubytki, a następnie reprofiluje całość tarasu.

Do gruntowania tak przygotowanej powierzchni dobieramy Hyperdesmo Aquadur – dwuskładniowy grunt epoksydowy oparty na wodzie, bardzo dobrze przylegający do betonu. Na „pierwszy ogień” nakładamy Hyperdesmo S. To płynna membrana poliuretanowa o właściwościach ochronnych, niskiej zawartości rozpuszczalnika, odporności na ogień i niskie temperatury. Następnie nakładamy Hyperdesmo HAA, membranę – która została poszerzona o Accelerator 3000, gwarantujący przyspieszenie polimeryzacji i zakończenie wiązania warstwy wierzchniej do 2 godzin od aplikacji. Tym sposobem można wykonywać proces hydroizolacji także przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, które panują na wiosnę lub jesień. Brak stabilności pogodowej, niestety opóźnia zakończenie realizacji.

Kolejnym etapem wykonania kamiennego dywany jest wykonanie ozdobnego wykończenia. Transparentna żywica poliuretanowa Hyperdesmo T zostaje wymieszana z kruszywem, a następnie nałożona ręcznie na zaizolowaną powierzchnię. Masę z kruszywem formuje się za pomocą pac murarskich. Zużycie żywicy, właściwie najdroższego produktu w całym systemie hydroizolacyjnym, zależy od ziarnistości kruszywa oraz jego rodzaju (marmurowe lub kwarcowe). Hyperdesmo T w sposób trwały wiąże kamienie ze sobą, pozwalając wodzie penetrować tylko do warstwy hydroizolacyjnej. Prawidłowe rozprowadzenie kamienia z żywicą gwarantuję w miarę jednolitą kolorystycznie powłokę, jednak należy zastrzec, że prace wykonywane są w normalnych zewnętrznych, a nie laboratoryjnych warunkach. Kruszywo może posiadać ubytki w pigmentacji lub odbarwiać się pod wpływem ostatniej hydroizolacyjnej powłoki, która jest nakładana jako warstwa wieńcząca cały system.

Po zakończeniu układania kamienia, całość powierzchni raz jeszcze pokrywamy żywicą poliuretanową, a na jej wierzch kładzie się ostatnią powłokę: lakier alifatyczny zabezpieczający przed promieniowaniem UV. Dzięki niemu powłoka zawsze będzie błyszczała, a kamienie mieniły się swoją różnorodnością barw.

Kamienny dywan to nie tylko ułożenie kamienia

W przygotowaniu realizacji nie można zapomnieć o wykonaniu dylatacji, minimalnych spadów nawierzchni, oblachowań, obróbek technologicznych, odpływów, uszczelnieniu wyobleń łączących pion z poziomem, montażu listew okapowych oraz wielu innych czynności, które są zależne od projektu tarasu, życzeń inwestora oraz wymogów producenta systemu hydroizolacyjnego.

Warto mieć na uwadze, że kamienne tarasy wykonane prawidłowo, gwarantują szczelność hydroizolacji na długie lata, a poszczególne powłoki systemu nie odspoją się, nie popękają i nie rozerwą pod wpływem warunków atmosferycznych, związków chemicznych używanych do czyszczenia oraz obciążeń mechanicznych.

 

 

 

 

 

Input your search keywords and press Enter.